Nie bez znaczenia jest to co wydala nasza skóra.
Dla naszej urody największy wpływ ma sebum i pot. Oba te terminy są nam znane na co dzień. Postaram się Wam przybliżyć rolę sebum i potu.
W pierwszej części będzie mowa o sebum
Jutro kolejna część o pocie.
Sebum – łój skórny
– wydzielany przez gruczołowe łojowe skóry (owłosionej i nieowłosionej)
– zapewnia miękkość skóry
– tworzy warstwę ochronną na skórze – antybakteryjną i przeciwgrzybiczą
Sebum jest mieszaniną lipidów nabłonkowych.
Jego przeciętny skład to:
- glicerydy (50%)
- woski (20%)
- skwalen (10%)
- inne węglowodory (5%)
- wolne kwasy tłuszczowe (5%)
- estry cholesterolu (4%)
- cholesterol (1%)
- inne sterole (1%)
- inne substancje (4%)
Bez sebum skóra staje się matowa, pomarszczona, łatwiej traci elastyczność i gorzej przyswaja aktywne składniki kosmetyków.
Co wpływa na ilość sebum?
Największa ilość sebum jest po narodzinach, od 6 miesiąca życia ta ilość już spada. W wieku nastoletnim wzrasta. Maleje nieznacznie po 25. roku życia, a po 40. stopniowa zanika. U kobiet w okresie menopauzy produkcja sebum zatrzymuje się całkowicie i dlatego mają kłopoty z suchą skórą. Hormony wydzielane w różnym okresie życia mają dużo wpływ na wydzielanie sebum, m.in. estogen, progesteron. Na prawidłową ilość sebum na skórze mają witaminy: A i z grupy B (B2 i B6). Pora dnia też ma znaczenie. Największa ilość łoju wydzielana jest po 10 rano, a najmniej nocą. Pora roku też ma zaczenie. Największa ilość sebum wydzielane jest latem, zwłaszcza w klimacie suchym i w wysokiej temperaturze.
Pożywienie a sebum
Mylnie sądzimy, że to zjemy ma wpływ na wydzielanie sebum. Strawione jedzenie dostarcza składniki odżywcze do krwiobiegu, dalej do wszystkich narządów i tkanek. Skład krwi nie wpływa na wydzielanie sebum.
Rodzaj pożywienia wpływa jednak na wydzielanie potu.
Ale o tym w następnym artykule….